Mothership Connection
ParliamentFunk, funk, funk. Perfekt bakgrundsplatta. Inget man sÀtter sig och lyssnar koncentrerat pÄ. Men, bra!
Funk, funk, funk. Perfekt bakgrundsplatta. Inget man sÀtter sig och lyssnar koncentrerat pÄ. Men, bra!
Sölig trÄk-rock. Riktigt trist⊠Lyssnade inte klart
En skiva som har toppar och dalar. NĂ€r det Ă€r bra Ă€r det riktigt bra och fint men i perioder Ă€r det riktigt trist. Lite för mĂ„nga lĂ„tar dĂ€r man tidigt börjar undra hur nĂ€sta lĂ„t lĂ„ter. NĂ€stan att jag inte klarar av hans röst. Men vissa lĂ„tar Ă€r tillrĂ€ckligt bra för att man ska kunna se förbi det. âBirdsâ otrolig! SvĂ„rt att se att jag ska komma tillbaka till albumet sĂ€rskilt ofta. DĂ€rför bara en tvĂ„a!
Kommentarer överflödiga. Herregud vilken jÀvla platta! 5 av 5 rakt igenom (utom sista tvÄ spÄren). Den Àr sÄ rÄ sÄ att det nÀstan gör ont. FullstÀndigt brutal platta!
Har svÄrt för det lite mer moderna soundet. Ganska trist och platt. Men det har ÀndÄ nÄt. VÀldigt jÀmntjockt hela tiden och den bara maler pÄ. Det har jag svÄrt för. Lite för mycket Kent-vibbar för min smak! Tröttnar rejÀlt mot slutet. Svag, svag tvÄa!
Lyssnade för lite men jag har sÄ, sÄ, sÄ svÄrt för detta. NÀstan sÄ jag ryser!