8
8
Helppoa kuunneltavaa. Laulajan mystinen ääni ja erilainen ääni jäi mieleen. Kappaleissa kiva taiteellinen viba.
Nyt oli tuplalevyllisen verran aikamoista kuraa. Hajutonta ja mautonta mikä ei herättänyt minkäänlaisia tuntemuksia, mikä varmaan kuuluukin hajuttoman ja mauttoman tehdäkkin. Albumia kuunnellessa päässäni oli lähinnä kaksi asiaa. Yksi, milloin tämä shaiba loppuu. Kaksi, kahta surkeaa levyä ei voi osua peräkkäisille päiville.
Jerry on kova, jerryllä on vauhtia. Kunnon rokettirollia. đđť
đđź
Kyllä tämäkin Metallicaa on. Parempia levyjä odotellessa. đđź
En ole mikään erityisen kova räp/hiphop/r&b kuluttaja mutta tämä oli kelpo kuunneltavaa, huomaa kyllä aikakauden, jolloin tehtiin vielä hyvää hiphoppia.
Ei nyt ihan meikäläisen cup of tea mutta ihan jees. En kuuntelisi uudelleen, ainakaan tätä levyä. Baba OâRiley oli hyvä biisi ja Behind blue eyes.
Levyä kuunnellessa tuli mielikuva, kuin olisi kuunnellut vanhempaa animaatioelokuvan soundtrackia. Kappaleissa oli paljon erilaisia musikaaleista tuttuja elementtejä. Artistilla myÜs vahva tarinan kerronnallinen ote. Jännä levy.
Valitusvirsiä kuunnellessa. Mulla on sweet spot sellainen melankolinen dark country mikä uppoaa. Vaikka tässä nyt oli samoja vivahteita niin Devandran karismaton ja narisevaa ladon ovea muistuttava nasaali âpyykkipoikaânenässä honottava ääni kyllä pilasi sen pienenkin mahdollisuuden säväyttää. Buu
Ihan jees aikansa rokkia.
Oldschool rap on edelleen ihan kuunneltavaa kamaa. Levy on kantaaottava ja vieläkin ajankohtainen. Public Enemy myĂśs edelläkävijä, että tekivät yhteiskappaleen bring the noise trash metalli yhtye Antraxin kanssa. đŞđť
Ei uppoa.
Ehtaa kasaripoppia, muutamassa kappaleessa efektit lähteneet lapasesta ja liian paljon kaikkea.
Kulutin chemical brotherssia jonkin verran siinä parin kympin ikäisenä kun tämän tyylinen konemusa oli kova juttu. Näin uudelleen kuultuna täytyy myÜntää, että aika yksipuoleiselta ja saman loopin toistamista kappaleet ovat vaikka lÜytyyhän sieltä timanttejakin. Kyllä tää edelleen ihan potkii.
Nyt oli DJ:llä mennyt levyt sekaisin, koska tämän piti olla jonkun sortin rocklevy. Ei ollut.
Levylle on mahtunut paljon hittejä, joista muut ovat tehneet covereita. Onhan tää ihan uniikkia saundia ja tulkintaa. 6/5! Näissä kinkereissä kuullaan varmasti herraa vielä useamman kerran.
Heavy metallin evoluutiobändi nr.1! Levy on täyttä đ
Olipa tunnelmallinen levy, ihan kuin olisi kuunnellut vangeliksen Blade runner ääniraitaa. Nick Caven samettinen ääni ja tarinankerronta on hienoa kuunneltavaa.
Albumin Bio lupaa melankolista tulkintaa yksinäisyydestä, rakkaudesta ja surusta. Ja sitä myÜs kuuntelija saa. Vaikkakin viimeset raidat tarjoilevat hieman iloisempaa jazz musisointia. Hieno levy mutta en kyllä useamman kerran jaksaisi kuunnella.
Ei herätä negatiivisia eikä positiivisia tuntemuksia, jotenkin tasapaksua aikansa rallattelua. Levyltä lÜytyy kuitenkin ne hienot hetket, jotka hiteiksikin luokitellaan. Ymmärrän miksi albumi ja Springfield on tällä listalla.
Odotin enemmän, eipä tullut uutta suosikkia tästä musiikki- ja soitinyhtyeestä.
Siinä sai flannellipaidan liepeet kyytiä, kun kuultiin repullinen hittejä siltä toiseksi suositummalta grunge bändiltä. Me likey! Vedderin laulanta myĂśs đ¤đť
Ihan ok levy.
Kalkkarokäärme ei nyt oikein iskenyt. Ihme kuiskailu biisejä hÜystettynä princemäisillä kiekaisuilla.
Välillä ihan kivaa akustisen kanssa näppäilyä mutta muuten ei kyllä lähde sitten millään.
Tämähän oli mukavan positiivinen yllätys. Biiseissä käytettiin monipuolisesti eri instrumentteja esille.
Suoratoistopalveluni lÜysi levyn mutta en pystynyt.kuuntelemaan sitä. Se vähän mitä kuulin kun kollega soitti levyä oli hyvän kuuloista jazz.
Ei oikein lähde. Välillä ihan kivaa biittiä.
Ei tämä huono ollut vaikka en mikään erityinen koopperi kuuntelija koskaan ole ollutkaan. Mr. Nice guy hyvä ralli.
Hyvän kuuloista tunnelmointia. Kyllä levyllisen jaksaa helposti kuunnella.
Hyvä levy vaikka ei nyt thrillerin veroinen. Muutama biisi sai oikein jalan tamppaamaan.
Tasapaksu ja aika mitäänsanomaton levy. Ei hirveästi herättänyt tunteita suuntaan tai toiseen.
Kuuntelee mutta ei tästäkään tule lisäystä omiin listoihin.
Omissa asteikoissa asetan wonderin sinne legendojen laariin, kuten Elton John. En silti ole kuluttanut artistia kovinkaan paljon. Tämän levyn jälkeen piti kuunnella samantien pari lättyä lisää. Onhan tämä hienoa musisointia.
Helpoin 5 âď¸ tähän mennessä. Kulutan kyseistä genreä ja erityisesti juuri tämän aikakauden. Yksi neljästä suurimmasta trash metal bändeistä, kahta olemmekin jo ehtineet kuulla mutta mahdammeko päästä nauttimaan niistä kahdesta muustakin. Kovia riffejä ja biisi toisensa jälkeen vie levyä eteenpäin junan lailla. Levylle ei huonoa kappaletta ole eksynyt. Platta on täyttä đ
Jälleen helppo 5 âď¸ Nirvanan hienoin albumi vaikka paljon cover biisejä onkin moni. Tätä levyä on kulutettu ja fiilistelty runsaasti. Erityismaininta levyn viimeiselle kappaleelle (where did you sleep last night), jossa tulkinta tulee kyllä niin suoraan sydämestä ja tunteella.
On se seppä
Aikautensa kuuloista britti poppirokkia. Beatleswiboja. LÜytyy tältä bändiltä vähän rouheampaa soundiakin myÜhemmiltä vuosilta, josta pidän enemmän.
Taistelin albumin loppuun mutta tiukkaa oli. En tykännyt, jos jotain positiivista koittaa lÜytää niin basso- ja biittikuviot olivat ajoittain hyviä.
Eipä ole Jimi koskaan ollut suosikkejani.
Uppoaa!
Aika tasapaksua ja eikä mitään fiiliksiä herättävää oasis kopiointi yritystä.
JumaleissÜn, olipa hyvän kuuloista old school henkistä bluesia. Eipä ole ennen tullut kuunneltua malilaista bluesia, vielä kun olisi ymmärtänyt sanoista jotain.
Levyllä on ne muutamat hyvät kappaleet mutta nopeasti meni samanlaiseksi ränkyttämiseksi. Clash ansaitsee kyllä paikkansa tällä listalla.
Levyn alku oli tosi swengaavaa ja kivan kuuloista. Melko pian kappaleet olivat ihmeellistä epävireisen huilun soittamista ja pullojen hajoittelua.
Eipä ole ennen tullut kuunneltua stoogeesin levyjä. Tää oli aikaa, jolloin Iggyn ruoto oli vielä suht suorassa. Levyn kappaleet ovat samanlaisia laulumongesrrusta hÜystettynä kevyemmällä rokilla.
Niin kuin aikaisemmin kuultu public enemy toimi meikäläiselle, niin saman tekee myÜs tämä duo. Old school räp on douppiishittii.
Tämä on herran paras levy, vaikka hyviä ovat muutkin. Tarinankertoja vailla vertaa. Asetan jantterin legendat laariin. Vanhaa kunnon kuistikantria. đŞđŞ
Sopivaa taustamusiikkia, ei oikein herätä suuntaan tai toiseen tuntemuksia. Vähän outoja kappaleita. Ei tule uutta suosikki tästä pumpusta.
Nyt ollaan kyllä taas meikäläisen makuun liian indie kulmassa. Kollega sanoi, että nää indie levyt aukeaa vasta muutaman kuuntelun jälkeen. Mutta mitä jos ei vaan yksinkertaisesti pysty edes kuuntelemaan yhtään kertaa
Leppoisia ja swengaavia kappaleita. Kokonaisuudessaan hyvän mielen levy.
Kaunista! Queen on aina osannut hommansa. đđť
Ei tämäkään puhuvan pään albumi oikein lähde, vaikka loppujen lopuksi ihan kuunneltavaa kamaa onkin.
Kyllähän Sepultura toimii, aamulenkkikin kulki paljon leppoisammin sen tahdissa. Hyvä levy, vaikka pidän vielä enemmän alkupään tuotannosta.
Ilmeisen taitava kaveri neppailemaan akustista ja kirjoittelemaan kappaleita. Mutta ei vaan aukene Sepultura jälkeen tämä. Not my cup of tea.
Ei, tämä on kuraa!!
Beastie boys bändissä yhdistyy moni hyvä genre. Herrat ovat osanneet ottaa kantaa suoraviivaisella asenteella ja musisoinnilla, joka on jäänyt historiaan.
Jälleen en ymmärtänyt sanoista mitään mutta ihan kivaa bluesneppailua tämäkin Malilaispumppu tarjoilee.
Nyt oli kyllä harvinaisen huono levy, yhdessä kappaleessa oli ajoittain hyvä beat. En ymmärrä mitä tekee tällä listalla. đđť
Ei tämäkään brittimongerrus oikein lähtenyt.
Kyllähän surffirokki toimii, sai jopa sateisen päivän näyttämään hitusen aurinkoisemmalta. Kepeät mullat myÜs Brian Wilssonille, joka menehtyi edellispäivänä.
Toimii!
Tämä levy oli mielestäni tosi mitäänsanomaton ja tylsä.
Tämä oli hyvä levy! Kyseinen pumppu oli uusi tuttavuus.
Välillä ihan ok menoa, mutta liian paljon huutoa ja epämääräistä mĂśkää. Kai tämä just taittuu âď¸âď¸âď¸
Ok, kuunneltavaa mutta kyllä näistä tämän aikakauden britti pop/rock bändeistä tulee fiilis, että ovat toinen toisen perään samasta muotista vedettyjä. Oasista kun on vaikea päihittää.
Eipä ole tullut hirveästi kuunneltua tämänkaltaista soul/funk tyylistä musiikkia. Ei tämä nyt huono ollut mutta kovin samalta kaikki kappaleet kuulostivat.
Oli ihan mielenkiintoisia ja hyviä hetkiä ja sitten ei taas niin hyviä.
Ehkä vähän liian lennokasta trumpetin tÜräyttelyä meikäläisen makuun, vaikkakin kyseiseltä legendalta lÜytyy parempiakin levyjä.
Mustat varikset pääsivät yllättämään positiivisesti. En ihan ymmärrä miten minulta on mennyt ohi kyseinen bändi.
Aikaisempi Dylanin levy oli parempi kuin tämä.
Kyyyl!! Pari ei niin hyvää rallia mutta kokonaisuudessaan rautainen levy.
En ole koskaan oikein ymmärtänyt Pink Floydin päälle ja tämä levy ei kyllä tehnyt poikkeusta siihen. Huomaa hienosti mitä huumetta kyseisellä aikakaudella on biisejä tehdessä vedetty.
Ei niin hyvä mitä aikaisempi Fear of the black planet albumi mutta ihan jees.
Ihan jees taustamusaa.
Pettyn eka levy ja isot hitit vielä edessäpäin
Vähän oli taas erikoista ârokkiaâ
On hieno levy! Selkeästi parempi mitä aikaisemmin kuunneltu Davisin levy.
Ei tämä huono ollut.
âď¸âď¸âď¸
En pysty kuuntelemaan tämän tyylistä. Annetaan nyt säälistä âď¸âď¸kun nuoret sentään yrittävät tehdä jotain uutta.
Kyllä tää ihan groovas! âď¸âď¸âď¸
Ei huono.âď¸âď¸âď¸
En oo koskaan ollut live albumeiden kannattaja mutta purple
Olihan taas vähän oudon puoleista
Hyvä levy. đđź
MyĂśhemmät levyt ovat astetta rokimpia ja niistä pidän enemmän. Eittämättä äijä listalle kuuluu! âď¸âď¸âď¸
Aluksi ajattelin että âď¸âď¸âď¸ mutta puolen välin jälkeen alkoi toistamaan niin paljon, että taipuu âď¸âď¸ puolelle.
Kyllä toimii!
Ei nää vaa oikeen lähde.
Ei niin hyvä mitä aikaisempi Beach boys levy. âď¸âď¸âď¸
Välillä ihan ok mutta välillä taas ei âď¸âď¸
Ei herättänyt mitään âď¸âď¸
Vähän liian hattaraa meikäläisen makuun. âď¸âď¸
Nippa nappa âď¸âď¸
Levyllä on hittejä joka nostaa arvion âď¸âď¸âď¸âď¸ muuten levy on âď¸âď¸âď¸ tasoa.
âď¸âď¸âď¸
Olisin kaivannut tyĂśmatkapyĂśräilyyn vähän vauhdikkaampaa rytmiä eikä tällaista âI will make love you all night longâ kermakarkkia.
Tausta musaa, ei herätä mitään
Hieno levy! Ansaitsee ehdottomasti täydet pojot!
Hyvää musisointia ja laulua. âď¸âď¸âď¸
Ajoittain tykkäsin paljonkin mutta kokonaisuudessaan aika perus.
âď¸âď¸âď¸
Konnichiwa in my ass! Soronoo sanon minä! Pska albumi đŠ